Zabytki

 • Kościół Macieja w Budapeszcie
  nie dotrwał do naszych czasów w swojej pierwotnej, gotyckiej formie, ale jego historia jest iście pasjonująca. W ciągu wieków miało tu miejsce kilka uroczystych koronacji, w tym Karola Roberta Andegaweńskiego oraz, w czasach monarchii austro – węgierskiej – Franciszka Józef I i Karola I Habsburga. Tutaj także dwa razy żenił się Maciej Korwin – wybitny władca węgierski, który w XV w. przekształcił Budę w główne w Europie Środkowej centrum renesansu. Nie można wreszcie zapominać o tym, że w latach panowania w Budapeszcie Turków kościół służył za meczet.
 •  

 • Baszta Rybacka w Budapeszcie
  to elegancki, XIX – wieczny taras widokowy, usytuowany na wschodnim krańcu Wzgórza Zamkowego. Taras stanowi jednak nie tylko doskonały punkt widokowy, ale także ważny dla Węgrów pomnik narodowy. Zdobiące Basztę, trawertynowe wieżyczki, symbolizują siedem plemion madziarskich, które pod koniec IX w. osiedliły się na obszarze Kotliny Panońskiej i które dały początek narodowi węgierskiemu.
 •  

 • Zamek Królewski w Budapeszcie
  widoczny jest z każdego prawie miejsca w Budapeszcie. Aż trudno uwierzyć, że jest to czwarta w tym miejscu rezydencja królewska i że do naszych czasów przetrwały zaledwie fragmenty gotyckiej warowni Zygmunta Luksemburczyka, renesansowego pałacu Macieja Korwina oraz pałacu barokowego Marii Teresy. Dziś w Zamku Królewskim swoje siedziby mają dwa muzea – Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Historii Budapesztu. Tutaj także znajduje się Biblioteka Narodowa im. Széchenyi’ego.
 •  

 • Dzielnica Zamkowa
  to jedno z pierwszych miejsc, w które udają się turyści po przyjeździe do Budapesztu. Wokół Placu Trójcy Świętej usytuowanych jest kilka wspaniałych zabytków – Zamek Królewski, Kościół Macieja oraz Baszta Rybacka, natomiast w okolicy Bramy Wiedeńskiej wiją się pomiędzy urokliwymi kamienicami wąskie uliczki. Każdy budynek Dzielnicy Zamkowej ma swoją unikalną historię i swoje symboliczne znaczenie – Kościół Macieja to na przykład miejsce koronacji Karol Roberta Andegaweńskiego i Franciszka Józef I, z kolei Baszta Rybacka, ze swoimi siedmioma wieżyczkami, symbolizuje siedem plemion madziarskich, które z końcem IX w. dały początek narodowi węgierskiemu.
 •  

 • Ruiny rzymskie w Budapeszcie
  Aquincum to największe skupisko starożytnych ruin na terenie dzisiejszego Budapesztu. Mało kto wie, że ta cywilna osada rzymska zanotowała spektakularny rozwój na przełomie II i III w. – Aquincum najpierw ustanowione zostało stolicą Dolnej Panonii, a później także najbardziej wysuniętą na północny – wschód kolonią rzymską. O starożytnych korzeniach Budapesztu najlepiej świadczą dziś zbiory się Muzeum Archeologicznego Aquincum oraz ruiny Wielkiej Łaźni.
 •  

 • Parlament w Budapeszcie
  Budynek Parlamentu, ze swoimi strzelistymi wieżyczkami, posągami przedstawiającymi węgierskich bohaterów narodowych oraz z mierzącą 96 m wysokości kopułą, robi naprawdę imponujące wrażenie. Usytuowany nad samym brzegiem Dunaju gmach Parlamentu stanowi prawdziwy symbol Budapesztu i Węgier, a także swego rodzaju pamiątkę historyczną – w końcu na decyzję o jego budowie wpłynęły dwa istotne wydarzenia – powołanie do życia dualistycznej monarchii austro – węgierskiej w 1867 r. oraz utworzenie z Budy, Pesztu i Óbudy jednego organizmu miejskiego w 1872 r.
 •  

 • Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
  to właśnie tutaj znajduje się jedna z najcenniejszych dla Węgrów relikwii – Święta Prawica Stefana I Węgierskiego, czyli pierwszego króla Węgier i świętego Kościoła katolickiego. Bazylika jest także znakomitym przykładem neorenesansowej architektury sakralnej – wchodząc do jej wnętrza trudno jest się nie zachwycić ogromną przestrzenią świątyni i wspaniałą, pokrytą mozaiką kopułą.
 •  

 • Wielka Synagoga w Budapeszcie
  jest nie tylko największą bożnicą na obszarze Europy, ale także centrum judaizmu neologicznego, tzn. takiego nurtu, w którym zamiast jidysz używa się j. węgierskiego. Wielkość zrekonstruowanej Synagogi nie jest przypadkowa – bożnica po raz pierwszy wzniesiona została w pol. XIX w., gdy w Budapeszcie mieszkało kilkaset tysięcy Żydów. Dziś obok Wielkiej Synagogi działa także znakomite Muzeum Judaistyczne.
 •  

 • Zamek Vajdahunyad w Budapeszcie
  to wybudowany z pocz. XX w. skansen, prezentujący najbardziej charakterystyczne budowle i style architektoniczne Wielkich Węgier. Ten polityczny twór obejmował na przełomie XIX i XX w. nie tylko współczesne Węgry, ale także krainy Slawonii i Siedmiogrodu oraz terytorium północnej Chorwacji. Spacerując po Zamku Vajdahunyad można zobaczyć m.in. kopie Wieży Nje Boisia, Kaplicy Zapolyów, romańskiej Kaplicy z Ják oraz Baszty Katarzyny z Braszowa.
 •  

 • Pałac Nagyteteny w Budapeszcie
  jest dowodem na to, jak silne w europejskiej architekturze pałacowej przełomu XVII i XVIII w. były pierwiastki francuskie. Pałac Nagytétény utrzymany jest w stylu francuskiego baroku, a pomiędzy jego fasadą i bocznymi skrzydłami rozciąga się reprezentacyjny dziedziniec, czyli tzw. cour d’honneur, żywcem przejęty z rezydencji francuskich arystokratów. Dziś Pałac znajduje się pod opieką Muzeum Sztuki Stosowanej.
 •  

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Zabytki, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj opinię o tym miejscu